Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.     Další informace    

Zlato vs státní spořící dluhopisy-diskuse na investiční Zlato fórum
ZlatoInzerce.cz
Akční letenky

První české diskuzní fórum o investičním zlatu, stříbru a investicích do drahých kovů

Aktuální cena zlata: 1821.88 Kč/g     Aktuální cena stříbra: 22.03 Kč/g

Téma diskuze:

Zlato vs státní spořící dluhopisy

Zlato jako investice

Zlato vs státní spořící dluhopisy

Příspěvekod karpen17 » úte 18. pro 2012 9:17:52

Zlato jako investiční nástroj je velmi často srovnáváno s různými aktivy. Jedněmi z nejpopulárnějších investičních nástrojů pro drobné investory se staly státní spořící dluhopisy. V průběhu roku 2012 se státních spořících dluhopisů upsalo za několik desítek miliard korun, takže se pro mnoho investorů vcelku logicky otevírá otázka, zda je lepší sázet na státní dluhopisy nebo na zlato.

Klíčové otázky pro investora
Každá investice by se měla porovnávat ve třech základních parametrech. Jsou jimi potenciální výnos, možná rizika a likvidita prostředků. Pro jednoduché srovnání investičního zlata a státních spořících dluhopisů se je třeba podívat, jaké možnosti a úskalí tyto investice nabízejí. Na základě odpovědí na tři základní otázky lze vyslovit verdikt, který investiční nástroj je pro drobného investora zajímavější.

Potenciální výnos
investiční zlato nemá předem daný výnos. Naproti tomu státní spořící dluhopisy mají pevný kupón, který je zhruba na úrovní 2 až 3 % p.a.. Podíváme-li se na prognózy, jak by se měla vyvíjet cena zlata, pak se výnos 2 až 3 % p.a. bude zdát velmi málo. U zlata se očekává svižnější růst, který by investorovi mohl přinést zhodnocení úspor okolo 5 % p.a.. V kategorii potenciální výnos tak jednoznačně dominuje investiční zlato.

Potenciální rizika
Zde bude těžké vyslovit verdikt. Pro někoho jsou státní spořící dluhopisy stoprocentní jistotou a pro jiné relativní záležitostí. Pravdou však zůstává, že i státní dluhopis je pouze cenný papír, který je ve své podstatě kryt slibem zaplatit. investiční zlato dává drobnému investorovi fyzickou podobu jeho peněz, takže ho mnozí z investorů považují za daleko bezpečnější. U zlata však hrozí potenciální riziko krátkodobých pohybů cen, které mohou neuváženou krátkodobou spekulaci na zlatě poslat do ztráty. Z toho všeho lze říci, že dlouhodobé investice do zlata platí za bezpečnější aktivum.

Likvidita
Rozhodování o likviditě je poměrně jednoduché. Prodat státní spořící dluhopisy trvá v průměru několik měsíců. Vlastník dluhopisů se musí trefit do termínů, které dává Ministerstvo financí k dispozici, následně jsou mu vyplaceny peníze. Prodej investičního zlata je otázkou několika hodin, maximálně dní.

Shrnutí
investiční zlato je jako investice mnohem zajímavější než státní spořící dluhopisy. Jeho hlavním úskalím je vyvarování se krátkodobým spekulacím. Je třeba přijmout fakt, že cena zlata kolísá a bude kolísat. V dlouhodobém horizontu však může přinést zajímavé zhodnocení nad úrovní inflace a spořících produktů.
karpen17
 
Příspěvky: 54
Registrován: pon 19. lis 2012 13:29:09

Zpět na Investiční zlato

Graf cena stříbra ke stažení v korunách Graf Ceny zlata v korunách ke stažení


Aktuální cena zlata: 1821.88 Kč/g     Aktuální cena stříbra: 22.03 Kč/g

Cena stříbra v korunách za poslední rok Cena zlata v korunách za 2 roky Cena zlata a stříbra v korunách Poměr ceny zlata a stříbra

Investiční zlato a investiční stříbro na:
© ZlatoForum.cz 2012
Reklama na ZlatoForum.cz

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group • Český překlad – phpBB.cz phpBB SEO
Theme created by StylerBB.net Vyhledávač akčních letenek
Aktuální cena zlata

cron
TOPlist