Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.     Další informace    

Zlato vs dluhopisové fondy 1.část-diskuse na investiční Zlato fórum
ZlatoInzerce.cz
Akční letenky

První české diskuzní fórum o investičním zlatu, stříbru a investicích do drahých kovů

Aktuální cena zlata: 1821.91 Kč/g     Aktuální cena stříbra: 22.15 Kč/g

Téma diskuze:

Zlato vs dluhopisové fondy 1.část

Zlato jako investice

Zlato vs dluhopisové fondy 1.část

Příspěvekod karpen17 » úte 29. led 2013 6:54:47

Jedněmi z nejoblíbenějších nástrojů pro drobné investory jsou dluhopisové fondy. Ty zažily především v loňském roce skvostné výnosy, takže mnoho drobných investorů zákonitě napadá, zda není lepší investovat do dluhopisových fondů, než-li do zlata. Jen málokdy je odpověď na otázku tak jednoduchá, neboť pro klasického drobného investora platí jisté proměnné, které celou otázku poměrně rychle zodpoví.

Investice do zlata
O povaze investice do zlata bylo na tomto fóru již napsáno dost. Zkráceně lze říci, že jde o dlouhodobou investici, která by však měla přinášet zajímavé zhodnocení především v době, kdy dochází k výraznému nárůstu inflace. Zlato je známo jako uchovatel hodnot, takže se k němu investoři uchylují v dobách nejistoty a prudkého nárůstu inflace. Vzhledem k měnové politice, kterou vedou největší světové centrální banky, lze očekávat prudký nárůst inflace v několika dalších letech.

Investice přes dluhopisové fondy
Mezi českými drobnými investory jsou dluhopisové fondy velmi oblíbené. Nabízí vysokou likviditu, nízké vstupní poplatky a za minulý rok se mohou pochlubit solidními výsledky. Dalo by se říct, že dluhopisové fondy se jeví na první pohled jako optimální volba. Pravdou však je, že potenciál dluhopisových fondů je ze značné části vyčerpán a v brzké době se nedá očekávat nárůst výkonnosti bezpečných dluhopisů. Banky se proto uchylují k různým úpravám dluhopisových portfolií, které nejsou zrovna košér.
karpen17
 
Příspěvky: 54
Registrován: pon 19. lis 2012 13:29:09

Ruce pryč od dluhopisových fondů

Příspěvekod karpen17 » úte 29. led 2013 21:35:07

Dluhopisové fondy si v loňském roce připsaly celkem zajímavé zhodnocení. Zatímco krátkodobé dluhopisové fondy připisovaly přes 4 % p.a., tak dlouhodobé dluhopisy připsaly dokonce 8 % nebo 10 % ročního zhodnocení. U dluhopisů jde bezesporu o podivuhodné zhodnocení. Vyvstává však otázka, co stojí za takovým prudkým nárůstem zhodnocení? Jedná se o jev, který se může v brzké době zvrátit v nemilé ztráty nebo jde o permanentní stav?

Když sazby padají
Rok 2012 byl ve znamení klesajících úrokových sazeb na bezpečných dluhopisech. Většina českých dluhopisových fondů drží velké pozice především v českých státních dluhopisech s rozdílnou délkou splatnosti. Pro dluhopisové fondy bylo doslova požehnáním, když centrální bankéři začali snižovat hlavní úrokové sazby. Klesající úrokové sazby se okamžitě promítly do cen státních dluhopisů s delší dobou splatnosti, které držely vysoký úrokový kupón. Přes tzv. úrokovou páku došlo k jednorázovým cenovým skokům u dluhopisových fondů. Výsledkem jsou pak výnosy vysoce nad průměrným zhodnocením dluhopisů.

Co očekávat u dluhopisů?
Tak v prvé řadě je třeba napsat, že úrokové sazby již nemají příliš mnoho prostoru pro pokles. Takže je velmi nepravděpodobné, že by dluhopisové fondy mohly těžit z téže situace jako minulý rok. Zásahy centrální banky nebudou mít na dluhopisové fondy, respektive cenu dluhopisů, již takový vliv. Portfolio manažeři se nyní budou muset rozhodnout, jaký typ dluhopisů do fondu nakoupí, aby udrželi slušný výnos podílníkům. Jenže tento prostor je výrazně omezen. Bezpečná aktiva nesou málo, a nebezpečné dluhopisy nechce nikdo kupovat.
karpen17
 
Příspěvky: 54
Registrován: pon 19. lis 2012 13:29:09

Útěk z dluhopisů

Příspěvekod Jenda » pon 04. úno 2013 18:27:43

Dluhopisové fondy zaznamenaly v roce 2012 obrovský příliv finančních prostředků a zajímavé výnosy. Průměrný výnos se u střednědobého dluhopisového fondu pohyboval okolo hranice 7 %. Na dluhopisy je to nezvyklé číslo, které samozřejmě přilákalo mnoho drobných investorů. Pravdou však zůstává, že potenciál dluhopisů je definitivně vyčerpán a současné dluhopisové fondy nabízejí již jen málo muziky za hodně peněz.

Jak zvednout výnos dluhopisů?
Každý portfolio manažer dluhopisového fondu v současné době řeší problém, jak zvednout výnosnost fondu a zároveň zachovat status fondu. Nabízí se logicky dvě varianty. První variantou lze prodloužit průměrnou dobu splatnosti dluhopisů, jež jsou nakoupené ve fondech. To lze však pouze do omezené míry. Jednak se tím portfolio manažer vystavuje riziku, že při zvednutí úrokových sazeb dojde k propadu cen dluhopisů a tím i celého podílového fondu, ale hlavně současné úrokové křivky bezpečných dluhopisů nedávají příliš velký prostor pro zvýšení výnosu.

Nákup nebezpečně bezpečných dluhopisů
Druhou variantou, kterou lze zvýšit výnos dluhopisového fondu, je postupné ředění státních dluhopisů korporatními. Tedy namísto státních dluhopisů nakoupí portfolio manažer dluhopisy třeba evropských bank. Nejvíce populárními jsou v současnosti belgické, španělské nebo italské banky. Jejich jména drobné investory neodradí a přinášejí zajímavý kupón, který, když vše dobře dopadne, připíše investorům hezký výnos.

Dluhopisové fondy již ne
Problém současné doby jsou minimální úrokové sazby centrálních bank. V takových okamžicích neumí ani sebelepší manažer vykouzlit na bezpečných dluhopisech hezký výnos, který by překonal inflaci. Vyplatí se tedy podívat se do jiné sféry. Komodity mohou nabízet příležitosti, o kterých se některým ani nezdálo.
Jenda
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát 18. led 2013 9:46:36


Zpět na Investiční zlato

Graf cena stříbra ke stažení v korunách Graf Ceny zlata v korunách ke stažení


Aktuální cena zlata: 1821.91 Kč/g     Aktuální cena stříbra: 22.15 Kč/g

Cena stříbra v korunách za poslední rok Cena zlata v korunách za 2 roky Cena zlata a stříbra v korunách Poměr ceny zlata a stříbra

Investiční zlato a investiční stříbro na:
© ZlatoForum.cz 2012
Reklama na ZlatoForum.cz

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group • Český překlad – phpBB.cz phpBB SEO
Theme created by StylerBB.net Vyhledávač akčních letenek
Aktuální cena zlata

cron
TOPlist